Nałogowe korzystanie z sieci – specyfika i fazy rozwoju

Uzależnienie od internetu jako szersze pojęcie dotyczy czynności takich jak cyberseks, surfowanie po sieci, hazard w sieci, zakupy w sieci, korzystanie z mediów społecznościowych, czy kompulsywne poszukiwanie informacji. Internet jest powszechnym medium ułatwiającym komunikację i interakcje społeczne. W sieci można także uzyskać wsparcie, internet jest także źródłem rozrywki. Uzależnianie się od komputera i sieci jest skrajnie negatywną konsekwencją nadmiernego korzystania z internetu. Charakterystyka uzależnienia od internetu mówi o kilku poszczególnych fazach, takich jak:

  • Zaangażowanie – poznawanie możliwości sieci i zasad jej funkcjonowania
  • Zastępowanie – zaangażowanie w kontakty w sieci kosztem realnych spotkań
  • Ucieczka – spędzanie czasu w sieci pozwala zapomnieć o problemach i stanowi od nich ucieczkę
  • Desperacja – gwałtowna próba ostawienia i powrotu do normalności

Uzależnienie od internetu – symptomy

Z czasem pojawiają się objawy odstawienia internetu, takie jak drażliwość, agresja, problemy ze snem, trudności w koncentracji, trudności w funkcjonowaniu społecznym. W diagnozie uzależnienia od internetu wykorzystuje się kwestionariusze i różnego typu narzędzia diagnostyczne. W diagnozie indywidualnej kluczową metodą jest wywiad kliniczny. W wielu badaniach nad uzależnieniem od sieci, podkreśla się współwystępowanie innych zaburzeń jak napady lęku, depresja, nadużywanie alkoholu, zaburzenia osobowości, dysregulacja emocjonalna, nadpobudliwość, bóle somatyczne, fobie społeczne, czy nadużywanie narkotyków.

Profilaktykę i terapię kompulsywnego używania sieci należy zacząć od kontrolowania czasu spędzanego w sieci – należy ustalić limity czasowe i konsekwentnie ich przestrzegać; rozwijać alternatywne aktywności – szukać hobby i zainteresowań; wypracować zdrowe nawyki życiowe jak regularny sen, zdrowa dieta, przebywanie na świeżym powietrzu; wypracować zdrowe nawyki korzystania z sieci – kontrolowanie otwieranych stron, blokowanie najbardziej atrakcyjnych, ograniczanie czasu spędzonego w sieci.

Uzależnienie od internetu – gdzie szukać pomocy?

Konsekwencje uzależnienia od internetu są bardzo poważne. Jeśli zauważasz u siebie wyżej wymienione objawy uzależnienia od komputera, pomoc psychologiczna Łódź w gabinecie Dobrostan może okazać się najlepszym rozwiązaniem. To ośrodek terapii, w którym uzyskasz profesjonalne wsparcie psychologiczne. Nasz terapeuta uzależnień dopasuje metody, które pomogą Ci w powrocie do równowagi psychicznej. Wszystkich specjalistów z Dobrostan wyróżniają wysokie kwalifikacje, bogate doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdego Pacjenta. Empatia, szacunek i zrozumienie to główne wartości, którymi kierujemy się podczas współpracy z Pacjentami. Zapewniamy komfortową oraz bezpieczną atmosferę w naszym gabinecie. Dzięki temu Pacjentom łatwiej jest opowiedzieć o swoich trudnościach i związanych z nimi emocjach. Nie czekaj i umów się na wizytę już dziś.

blog

Dowiedz się więcej