Nałogowe korzystanie z sieci –specyfika i fazy rozwoju

Nadmierne korzystanie z internetu jako szersze pojęcie  dotyczy czynności takich jak cyberseks, surfowanie po sieci, hazard  w sieci, zakupy  w sieci, korzystanie z mediów społecznościowych, czy kompulsywne poszukiwanie informacji. Internet jest powszechnym medium ułatwiającym komunikację i interakcje społeczne. W sieci można także uzyskać wsparcie, internet jest także źródłem rozrywki. Uzależnianie się od sieci jest skrajnie negatywną konsekwencją nadmiernego korzystania z internetu. Charakterystyka uzależnienia od internetu mówi o kilku poszczególnych fazach takich jak:

  • Zaangażowanie – poznawanie możliwości sieci i zasad jej funkcjonowania
  • Zastępowanie – zaangażowanie w kontakty w sieci kosztem realnych spotkań
  • Ucieczka – spędzanie czasu w sieci pozwala zapomnieć o problemach i stanowi od nich ucieczkę
  • Desperacja –gwałtowna próba ostawienia i powrotu do normalności

Z czasem pojawiają się symptomy odstawienia jak drażliwość, agresja, problemy ze snem, trudności w koncentracji, trudności w funkcjonowaniu społecznym. W diagnozie uzależnienia od internetu wykorzystuje się kwestionariusze i różnego typu narzędzia diagnostyczne. W diagnozie indywidualnej kluczową metodą jest wywiad  kliniczny. W  wielu badaniach nad uzależnieniem od sieci, podkreśla  się współwystępowanie innych zaburzeń jak napady lęku, depresja, nadużywanie alkoholu, zaburzenia osobowości, dysregulacja emocjonalna, nadpobudliwość, bóle somatyczne, fobie społeczne, czy nadużywanie narkotyków.

Profilaktykę i terapię  kompulsywnego używania sieci należy zacząć od kontrolowania czasu spędzanego w sieci – należy ustalić limity czasowe i konsekwentnie ich przestrzegać; rozwijać alternatywne aktywności  – szukać hobby i zainteresowań; wypracować zdrowe nawyki życiowe jak regularny sen, zdrowa dieta, przebywanie na świeżym powietrzu; wypracować zdrowe nawyki korzystania  z sieci – kontrolowanie otwieranych stron, blokowanie najbardziej atrakcyjnych, ograniczanie czasu spędzonego w sieci.