Lęk i niepokój

Lęk można zdefiniować jako poczucie strachu i niepokoju. To stan emocjonalny związany z poczuciem braku bezpieczeństwa.  Objawia się jako  napięcie, skrępowanie, niepokój. Staje się patologiczny kiedy dominuje w zachowaniu.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów lęku:

Zaburzenia lękowe najprawdopodobniej są najpopularniejszymi zaburzeniami psychicznymi. Do najczęstszych zaburzeń lękowych zaliczamy ogólne zaburzenia lękowe – ciągłe i przesadne zamartwianie się różnymi problemami. Zespół stresu pourazowegoprzeżywanie traumatycznych zdarzeń z przeszłości. Zespół zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych – to zachowania, którymi kierują obsesje jak na przykład powtarzające się myśli czy czynności.

Objawy lęku

Lęk  występuje u każdego z nas, zwykle pojawia się i znika. Nasze wewnętrzne mechanizmy uspokajania skutecznie sobie z nim radzą. Jeśli jednak towarzyszy mu uczucie ciągłego i długotrwałego niepokoju, pojawiają się objawy fizyczne takie jak: bóle głowy, mdłości, przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie mięśni i kończyn, duszności bóle w klatce piersiowej odrętwienie czy dreszcze – należy zgłosić się do lekarza specjalisty a następnie wdrożyć leczenie terapeutyczne.

 

Zobacz też: