Kryzys i jego rodzaje

To stan dezorganizacji i zamieszania, towarzyszy  mu poczucie lęku i szoku. W sytuacji kryzysowej odebrana zostaje zdolność działania, tym samym osobie doświadczającej kryzysu towarzyszy brak umiejętności kierowania własnym życiem. Kryzys jest reakcją na  sytuację, z którą nie potrafimy sobie poradzić. Jest zjawiskiem osadzonym w czasie, zwykle trwa około kilku tygodni. Cechuje go uniwersalność – nikt nie jest na niego odporny; wyjątkowość – dla jednych sytuacja kryzysowa może być trudna, dla innych ta sama sytuacja będzie łatwa; konieczność dokonania wyboru – jest szansą na rozwój i wyjście z niego silniejszym. Pojawienie się kryzysu poprzedza zwykle nieoczekiwana sytuacja, często stanowiąca przeszkodzę w codziennym funkcjonowaniu. Może  być to utrata pracy, wypadek, rozstanie, utrata bliskiej osoby, choroba, zmiana zamieszkania jak również nieoczekiwane zjawiska przyrodnicze czy społeczne.  

Wyróżniamy cztery rodzaje kryzysów:

Zderzeniu się z nieoczekiwaną, losową sytuacją towarzyszy zmierzenie się z nią, co związane jest z reakcją emocjonalną. Osoba doświadczająca kryzysu czuje bezradność, lęk,  zrezygnowanie, podejmuje próbę podjęcia działań mających na celu poradzenie sobie z trudną sytuacją, finalnie doświadcza dekompensacji – niemożliwego do wytrzymania napięcia i wyczerpania.  

Kto doświadcza kryzysu?

Każdy z nas doświadcza kryzysu na różnych etapach swojego  rozwoju. Często związany jest on z trudnymi doświadczeniami, ale także z pozytywnymi sytuacjami, które niosą ze sobą zmiany jak na przykład ślub, narodziny dziecka czy awans zawodowy. W odzyskaniu równowagi niezwykle ważna jest relacja z wspierającą osobą, co pozwoli na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, wyrażenie uczuć, oswojenie się ze zmianą jak również pomoże znaleźć rozwiązanie.   Zadzwoń + 48 798 430 lub 720 lub skorzystaj z kalendarza online.

Zobacz też: